W jakich przypadkach stosuje się metodę lutowania twardego i miękkiego

Lutowanie to jedna z najpopularniejszych metod łączenia różnych metali. W odróżnieniu do spawania, które dość inwazyjnie traktuje elementy do połączenia, lutowanie opiera się na wypełnianiu przestrzeni między nimi specjalnym lutem. Dlatego też proces ten jest dużo bardziej bezpieczny, także jeśli będzie chodzić o wykonywanie prac. Nie będzie też wymagał stosowania tak dużych temperatur i środków do ochrony i zabezpieczenia. Lutowanie wykorzystuje się powszechnie chociażby do produkowania elektronicznego sprzętu, gdzie elementy i układy są właśnie montowane takim sposobem. Robione to jest przy pomocy tak zwanego lutowania miękkiego, przy jakim stosuje się luty wykonane z cyny i dodatku miedzi lub ołowiu.

Spoiwa takie przewodzą bardzo dobrze elektryczny prąd, i stąd wynika ich podstawowe przeznaczenie. Ta metoda może też być stosowana do połączeń rurowych w instalacjach wodnych i grzewczych, ale przy założeniu że temperatura pracy systemu nie będzie przekraczać 110 stopni. Jeśli będzie to więcej, to należy zastosować lutowanie twarde, jakie jest drugą z popularnych metod. W jego przypadku temperatura podczas pracy wynosi powyżej 450 stopni, dlatego też potrzeby będzie odpowiedni sprzęt. Często stosowane są palniki na propan-butan albo acetylenowo-tlenowe, ale też można używać lamp lutowniczych i lutownic indukcyjnych.

Lutowanie twarde stosowane jest z powodzeniem do łączenia części miedzi, brązu, mosiądzu, stali oraz rozmaitych szlachetnych metali. Dlatego używane jest często do tworzenia instalacji, gwarantując wysokim poziom odporności lutów na rozciąganie i mechaniczne uszkodzenia. W formie spoiwa wykorzystywane są tu przeważnie luty srebrne, fosforowe lub miedziane. Poza tym bardzo ważną sprawą jest stosowanie odpowiednich topników, mających za zadanie poprawić połączenie i jego ogólną szczelność. Ponieważ lutowanie jest znacznie łatwiejsze niż spawanie, to bez żadnego problemu poradzą sobie z nim nawet osoby nie dysponujące dużym doświadczeniem w tego typu pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić