Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Świadectwa energetyczne – jakie są ich najważniejsze zadania

Od wielu lat nowe budynki posiadać muszą świadectwo energetyczne. Jest to dokument określający ogólne roczne zużycie całej energii koniecznej do utrzymania odpowiedniej temperatury oraz prawidłowej wentylacji we wnętrzu. Znając ceny mediów można dzięki temu przewidywać, jaki będzie koszt obsługi nieruchomości w tym zakresie. Powyższe informacje to nic innego jak energetyczna klasa danego budynku. Porównując je razem z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Lublin. Jest to dokument wymagany przy sprzedaży lub wynajmie, więc każdy kupiec czy najemca może o niego poprosić.

Zależnie czy chodzi o cały budynek czy pojedynczy lokal, świadectwo energetyczne objąć powinno odpowiedni zakres danych o zużyciu energii. Informacja o obecności dokumentu znajduje się w akcie notarialnym, a za jego niedostarczenie mogą grozić kilkutysięczne kary. Tylko posiadacze nieruchomości które nie są przeznaczone na sprzedaż lub wynajem nie będą musieli robić takiego audytu. Jednak to nie znaczy, że nie muszą tego robić. Wraz z wyznaczeniem klasy energetycznej dostaje się bowiem wskazówki pomagające dostosować budynek do tego, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Przyszłe korzyści na pewno są większe, niż koszt wystawienia świadectwa energetycznego. Cena za taki dokument jest zależna od wielu czynników, chociażby od lokalizacji i rodzaju nieruchomości.

Więcej będzie kosztować Świadectwo energetyczne Gdynia niż identyczny wystawiony dla domu w małym miasteczku. Inne elementy ceny to między innymi ilość instalacji wewnętrznych i wielkość budynku. Wpływ na ostateczną cenę ma również posiadana dokumentacja budynku, w oparciu o którą określa się wiele parametrów potrzebnych do wyliczeń. Jednak w praktyce koszt zrobienia świadectwa energetycznego powinien się z reguły zamknąć w kwocie kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz