Przestrzeń miejska

Bez względu na to, czy jesteś osobą nigdy nie myślącą świadomie o tym, co się dzieje w przestrzeni publicznej, czy też właśnie zacząłeś studia w tym kierunku i chcesz wiedzieć, jak najwięcej o przestrzeniach publicznych i tym co kryje się za stworzeniem wysokiej jakości przestrzeni miejskiej – jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule omówimy po krótce sekrety tworzenia przestrzeni odpowiadające na potrzeby mieszkańców.

Zróżnicowanie przestrzeni publicznej – tak powstaje miasto przyjazne dla ludzi

Aby przestrzeń miejska była przyjazna różnym użytkownikom – projektanci muszą uwzględniać różnorodne zajęcia w przestrzeni publicznej, które wydłużają godziny jej użytkowania. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzeń publiczna była atrakcyjna dla różnorodnych użytkowników i o różnych porach dnia – każda rewitalizacja powinna to uwzględnić.

Jakich stref nie może zabraknąć dla aktywizacji przestrzeni publicznych?

  • kawiarnia,
  • obiekty do zabawy,
  • ławki,
  • centra handlowe i inne miejsca na handel.

Te i inne elementy powinny oferować konkretne rozwiązania spędzania czasu, dlatego wspólna część miasta powinna posiadać tak zróżnicowane centrum przestrzeni publicznej, że jest oczywiste, iż będzie w stanie przyciągnąć różne osoby do samej przestrzeni i poprzez nią. Czasem nawet jeden subtelny element małej architektury może wnieść ogromną różnicę. Dlatego nie patrz jedynie na wielkie elementy zaproponowane przez deweloperów. Zaplanowanym projektem takiej wspólnej przestrzeni tak samo może być duże drzewo w cieniu, fontanna, rzeźba, przestrzeń do zabawy lub miejsce na różne usługi. To wszystko i o wiele więcej zaprasza ludzi do przestrzeni – czy to do pracy, czy do zabawy.

Bezpieczna przestrzeń publiczna – nie można zapomnieć o tym!

Aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę w miastach – trzeba się tak samo skupić na tym, co dzieje się w tym zakresie w miejscach publicznych. Zwykle można zacząć od takich detali jak publiczne toalety, miejsca zabaw i rekreacji – wszystkie ulokowane w miejscach dostępnych i aktywnych. Z drugiej strony obiekty znajdujące się w odosobnionych, ustronnych miejscach sprawiają, że na tym obszarze nikt nie czuje się niebezpieczne. Takich miejsc w miastach użytkownicy będą unikać – nawet, jeśli znajdą się tam atrakcyjne miejsca do siedzenia.

Mamy jeszcze kilka wskazówek dla inwestorów, co mogą zrobić, aby mieszkańcy danego miasta czuli się bezpieczniej w danej okolicy. Nie można zapomnieć o zieleni! DO tego warto zainstalować odpowiednie ogrodzenie wokół placów zabaw dla dzieci – zwłaszcza, jeśli znajduje się w pobliżu ruchliwych ulic lub ścieżek dla rowerów. Przyda się też niskie ogrodzenie między ścieżkami rowerowymi a placami zabaw . Takie rozwiązanie to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim chroni dzieci, które mogą wędrować na ulicę lub ścieżkę rowerową, zachowując jednocześnie odpowiednią widoczność z ulicy i okolic.

Kolejna zaplanowana kwestia to oświetlenie. Bez względu na to, czy chodzi o tereny usługowe, czy rekreacyjne musi być odpowiednio zamontowane tak, aby wskazać ścieżki i obszary do użytku – również wieczorem i podczas nocy na mieście.

O czym jeszcze pamiętać w projektach miasta?

Infrastrukturę użyteczności publicznej należy zlokalizować w wyznaczonej strefie z dala od głównych ciągów pieszych i terenów rekreacyjnych. Źle zlokalizowana infrastruktura, taka jak piękny plac, a na jego terenie skrzynki kontrolne usług i słupy telekomunikacyjne, może blokować widok, zmniejszać powierzchnię użytkową, a nawet stwarzać zagrożenie dla pieszych i rowerzystów.

Warto w tym również uwzględnić sezonowość – projektując ścieżki, obszary do siedzenia i główne atrakcje tak, aby ich użytkownicy mogli łapać słońce zimą, ale też być przyjemnie zacienionym w upalne lato. Można do tego na przykład wykorzystać drzewa – które najlepiej, bo w naturalny sposób potrafią zapewnić letni cień i schronienie. Podobnie – te okolice użytku publicznego powinny być też chronione przed silnymi wiatrami i innymi nieprzychylnymi warunkami atmosferycznymi.

Dodaj komentarz