Jak sprawić, by jazda na rowerze była bezpieczniejsza?

Niezależnie od sytuacji, istnieją pewne niezawodne sposoby na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dla siebie i innych. W tej części artykułu zdradzimy kilka sztuczek, dzięki którym będziesz zawsze bezpieczny.

Jazda na rowerze w nocy

Nie ograniczaj się do urządzeń wymaganych przez kodeks drogowy. Nawet jeśli nie jest to obowiązkowe, kamizelka odblaskowa zwiększy Twoje szanse na bycie zauważonym przez kierowców innych pojazdów, zwłaszcza jeśli planujesz korzystać z dróg, które mają słabe oświetlenie w nocy lub nie mają go wcale. Można też kupić taśmę odblaskową do naklejenia na kask, nogi czy ręce, co zwiększy widoczność. Więcej przydatnych informacji zobaczysz na stronie https://www.ksiegarka.pl/zakupy/oswietlenie-rowerowe-o-czym-musisz-pamietac

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z rowerem w nocy, nie stawaj na jezdni. Jeśli problemu nie da się rozwiązać wystarczająco szybko, znajdź miejsce jak najdalej od strefy samochodów.

W pełni przestrzegaj wszystkich wymogów opisanych w kodeksie drogowym i nie próbuj omijać przepisów, wyjeżdżając w nocy bez niezbędnego sprzętu i wyposażenia, takiego jak reflektory czy kocie oczy. Upewnij się, że Twój rower jest wyposażony w jasne światło przednie, zwłaszcza podczas długich przejażdżek w nocy. Aby zaoszczędzić na bateriach, można zdecydować się na reflektor typu generator, który będzie działał tak długo, jak długo kręci się tylne koło.

Jazda na rowerze w deszczu

Upewnij się, że masz odzież, która może utrzymać ciepło ciała, zwłaszcza kończyn (ręce, stopy, głowa). Wybierz parę rękawic odpornych na ekstremalne warunki naturalne oraz parę butów z warstwą futra lub ciepłego materiału w środku.

Unikaj noszenia długich ubrań, które mogą sprawić, że będzie Ci niewygodnie i pamiętaj, że podczas jazdy na rowerze Twoje ciało wytwarza więcej ciepła niż podczas chodzenia.

Dobrym pomysłem jest wyposażenie roweru w parę opon, które mogą być używane zimą na śniegu i lodzie. Nie zapomnij również o błotnikach, które sprawią, że rozpryski roztopionego śniegu i antypoślizgowy materiał na drodze nie zabrudzą Cię i nie zmoczą. Możesz nosić na głowie grubą czapkę, ale uważaj, żeby nie przeszkadzała Ci w poruszaniu się głową i możliwości zobaczenia wszystkiego, co dzieje się w ruchu drogowym.

Jeśli asfalt jest jeszcze trochę mokry od topniejącego śniegu, unikaj szybkich manewrów i staraj się hamować i zmieniać kierunek jazdy wolniej niż zwykle.

Jazda rowerem w zatłoczonych częściach miasta

Najbardziej niebezpiecznym środowiskiem dla rowerzysty jest ruch w godzinach szczytu w dużych miastach. W tych chwilach potrzebna jest maksymalna uwaga. Nie słuchaj muzyki ani niczego innego na słuchawkach, ponieważ pozbawisz się możliwości słyszenia tego, co dzieje się wokół ciebie.

Możesz zamontować lustro, które pomoże Ci zobaczyć, co dzieje się za Tobą podczas spaceru. Najlepszym miejscem na to jest kierownica po prawej stronie, ale można też zamontować dwa lusterka, po jednym z każdej strony.

Przed zmianą kierunku jazdy lub pokonaniem zakrętu należy zasygnalizować ręką, w którą stronę się jedzie, aby uniknąć uderzenia z tyłu lub z boku przez samochody jadące za nami. Upewnij się, że Twój rower jest wyposażony we wszystkie możliwe systemy bezpieczeństwa, tak jak Ty. Stosować ochronę głowy, rąk, kolan i łokci. Można też założyć parę okularów.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy w pobliżu dużych ciężarówek lub tirów, ponieważ ich kierowcy mają znacznie większe martwe pole niż zwykli kierowcy. Nie woź na rowerze dużego bagażu, plecak lub mała torebka pozwolą Ci łatwiej i bezpieczniej manewrować w ruchu ulicznym.

Samochody stacjonarne mogą stanowić takie samo zagrożenie jak samochody w ruchu, ponieważ niektórzy kierowcy nie zabezpieczają się przy otwieraniu drzwi i łatwo można się z nimi zderzyć. Zawsze korzystaj z pasa obok krawężnika, ponieważ jest to najbezpieczniejszy pas dla rowerzystów. Gdy musisz wykonać manewr, upewnij się, że pas, w który chcesz skręcić, jest wystarczająco wolny, aby umożliwić bezpieczną zmianę pasa.

Przydatne aplikacje i urządzenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego

Ponieważ żyjemy w rozwiniętym świecie, technologie informacyjne mają możliwość pomocy każdemu uczestnikowi ruchu drogowego, od kierowcy samochodu po rowerzystę. Oto lista urządzeń i aplikacji, które mogą pomóc.

GPS – najbardziej oczywisty element tej listy, czyli Global Positioning System, a prościej mówiąc GPS, jest wykorzystywany przez większość uczestników ruchu drogowego. Pozwala określić najszybszą i najłatwiejszą trasę, a także dowiedzieć się, czy są jakieś zamknięte odcinki dróg lub czy były jakieś wypadki, które mogą spowodować korki.

Kamera wideo – kamera wideo zamontowana na kasku lub kierownicy rejestruje drogę, po której się poruszasz i w ekstremalnych sytuacjach możesz mieć niezbity dowód, że jesteś uczestnikiem ruchu drogowego, który przestrzegał wszystkich zasad ruchu drogowego. Innym rodzajem kamery jest taka, która montowana jest tylko na kierownicy i pozwala zobaczyć, co dzieje się za Tobą podczas jazdy.

Cyklokomputer – urządzenie dla osób, które chcą znać parametry takie jak: prędkość z jaką się poruszają, czas jazdy, dystans jaki pokonują. Wszystkie te dane są zbierane w zależności od ilości obrotów koła. Samo urządzenie montuje się na jednej ze szprych koła i przesyła te dane bezpośrednio do smartfona rowerzysty.

Kierunkowskazy – jeśli nie masz ochoty za każdym razem pokazywać ręką, w którą stronę skręcasz, są kierunkowskazy, które włącza się przyciskami na kierownicy i tak jak wszystkie samochody pokazują kierunek za pomocą świateł. Są też kierunkowskazy, które ostrzegają inne pojazdy, gdy hamujesz.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić